Články

Fotovoltaika v České republice

Podmínky v České republice pro fotovoltaiku jsou víc než příznivé. Nemáme sice celoroční přísun slunečního světla, to ale podle vypočítaných čísel vůbec nevadí. Investice do FVE a její návratnost v České republice je velice výhodná. Pojďme se na to spolu podívat.

Nejvíce slunečního svitu najdeme na jižní Moravě, kde slunečních paprsků můžeme využívat až 1 700 hodin ročně, naopak v oblasti Krušných hor si slunečního svitu užijí méně, zhruba 1 400 hodin za rok. I to je ale slušná dávka, kdy pomocí fotovoltaiky dokážete ušetřit dost peněz za elektřinu.

Zmíněné hodnoty zachycují pouze přímé sluneční záření a počasí bez oblačnosti. Ideální jsou moderní monokrystalické half-cell panely, které dokážou vyrábět elektrickou energii i když je pod mrakem. Navíc mnohem účelněji zpracovávají sluneční svit pod různými úhly než polykrystalické panely.

Věděli jste, že na každý čtvereční metr dopadne v České republice ročně přibližně 1 000 kWh energie? S kvalitním solárním panelem získáte z 1 m2 za rok přibližně 200 kWh elektřiny. Jeden FV panel má plochu zhruba 2,2 m2 , takže pokud byste si přáli ročně vyrobit přes 4 MWh elektřiny, stačí vám k tomu pouze 10 FV panelů. To jde, že?

Samozřejmě jedná se pouze o příklad, faktorů které ovlivňují výrobu elektrické energie je mnoho. Záleží na místních klimatických podmínkách, ačkoliv i přesto nejvíce energie fotovoltaika vyrobí na jaře a v létě. I pokud jsou horší klimatické podmínky, například zastínění, možnosti jsou. Například navýšit počet panelů nainstalovaných na střeše.

Ovlivňující faktory účinnosti fotovoltaických panelů

Česká republika je pro fotovoltaiku velice vhodná svými klimatickými podmínkami. Překvapuje vás to? Tropické teploty snižují účinnost fotovoltaických panelů, a dochází při nich k většímu opotřebení. Stoupá totiž teplota i samotných FV panelů, která ovlivňuje přeměnu energie. Proto jsou podmínky v ČR mnohem vhodnější, než u našich jižních evropských sousedů.

Teď už víte, že fotovoltaika se v Česku vyplatí, ale pokud stále tápete, který typ fotovoltaické elektrárny vybrat, neváhejte se na nás obrátit. Přijedeme na místo montáže FVE, vše proměříme, naceníme a připravíme nabídku přímo vám na míru. Vyřídíme za vás i žádost o státní dotaci programu Nová zelená úsporám.