Blíží se prázdniny a s nimi i čas letních dovolených. Těšíte se? Před dovolenou píšeme seznam věcí, zařizujeme cestovní pojištění, domlouváme někoho, kdo nakrmí kočku a zalije květiny. To vše děláme tak nějak automaticky. Často ale zapomínáme na jednu velmi důležitou věc a to na zabezpečení domu, bytu, nebo firmy.
Domov v bezpečí
Aby vás dovolená nevyšla draho, máme pro vás několik typů, jak si zabezpečit svůj domov a to nejen při odjezdu na letní dovolenou, kdy bývá vloupání do bytů či domů nejčastější.
Kde zabezpečení začíná, tam zdaleka nekončí
Jako první byste měli myslet na zabezpečovací vchodové dveře. Ty jsou vyráběny z různých materiálů a musí splňovat určité normy. A co dal? Dalším, často opomíjeným ale velmi důležitým stupněm ochrany jsou prvky elektronické ochrany.
Vybírejte pečlivě
Vedle kvalitních výrobků, je trh zaplaven i výrobky méně kvalitními. Není pravidlem, že je od sebe rozlišíte cenou, mohou stát stejně jako ty spolehlivé a na vyšší úrovni. Vždy ale dbejte na to, aby měly bezpečnostní certifikát a byly posouzeny nezávislou laboratoří.
5+1 druh zabezpečovacího zařízení
Zabezpečovací technika se z hlediska rizik hodnotí v několika stupních. Kam bude zabezpečovací systém instalován? Co od zabezpečovacího systému očekáváme? Jaká by měla být přibližná cena? To jsou otázky, které Vám pomohou s výběrem zabezpečovacího systému.
První skupinou jsou ty s nízkým stupněm nebezpečí. Do těch spadají třeba například kůlny, zahradní domky, používají se tam, kde není možnost odcizení dražších cenností.
Pohybová čidla
Druhý stupeň zabezpečovacích prvků zahrnuje středně rizika a je asi nejpoužívanější pro zabezpečení domů a bytů. Jsou to například pohybová čidla, která rozsvítí světlo. Umísťují se na zahradě, kolem domu, nebo u příjezdové cesty.
Detektory
Další možností jsou detektory, které se dělí na plášťové a prostorové. Plášťové se jim říká proto, že jsou umístěny na plášti domu nebo budovy, takže zloděje odradí (zastaví) ještě před tím než vnikne do objektu. Pokud například rozbije okno nebo vylomí dveře, spustí se okamžitě alarm. Mezi plášťovou ochranu patří takzvané magnetky, které detekují otevření oken, dveří, branky nebo vrat. A pak také detektory tříštění skla. Ty reagují na tlakovou vlnu a zvukový kmitočet typický pro tříštění skla.
Infrapasivní detektory pohybu
Tato skupina zabezpečovacích prvků pracuje na základě analýzy teplot v místnosti. Pokud se v objektu pohybuje člověk, detektor zachytí jeho teplotu a spustí poplach. Dalším typem detektorů jsou zařízení na bázi mikrovln, které detekují pohyb nejen v domě, ale taky v jeho bezprostředním okolí, před oknem nebo před zdí. Právě tyto detektory se nejčastěji používají v kombinaci s detektory infrapasivními.
Alarm
Další možností je nainstalování alarmu a mnoha jeho dalších funkcí. Neznamená to tedy jen to, že vám alarm ochrání váš dům, byt, nebo kancelář. Může vám pomoci i jako strážce vaší nemovitosti, například ohlídá únik plynu nebo vody, zapne topení, zalije trávník na zahradě, stáhne nebo naopak roztáhne žaluzie, spustí klimatizaci nebo rekuperaci. Připojení elektronického zabezpečovacího systému na pult centralizované ochrany vás vyjde cca na 600,- Kč měsíčně. Oprávněný výjezd vás nestojí ani korunu a zbytečný zásah pak 500,- Kč. Odkudkoliv na světě máte přehled o tom, co se právě u vás doma děje a to pohodlně přes váš tablet nebo chytrý telefon.