Články Fotovoltaický rádce

Z čeho se skládá, a jak funguje FVE?

Z čeho se FVE skládá?

Fotovoltaická elektrárna se skládá ze třech základních prvků: panely, střídač a baterie.

Panely. Na panely dopadá sluneční energie, které panely přeměňují na stejnosměrný proud. Poté střídač převádí elektřinu na stejnosměrný proud, jenž napájí běžné spotřebiče. Při výrobě nadbytku energie, se ukládá do baterie pro pozdější využití.

Baterie. Abyste mohli využívat elektřinu i mimo dobu, kdy svítí slunce, slouží energie uložená v baterii. Tedy pokud jste noční sova, která je aktivní večer a v noci, hodí se vám, abyste nemuseli čerpat elektřinu z distribuční sítě.

Střídač. O střídač se starejte jako o poklad, stará se totiž o přeměnu elektrické energie ze solárního panelu do vaší zásuvky. Pokud se střídač porouchá, jedná se o velký problém, protože je o mnoho náročnější na opravu než solární panely. A nejen to, nebude vám bez něj totiž fungovat nic. Střídač se umisťuje na stěnu a připojí se k němu panely. Ještě další možností je montáž pod každý panel mikroinventory, které snižuji napětí celé střechy.

Jak FVE funguje?

Fotovoltaická elektrárna se skládá ze solárních panelů, které jsou umístěny na střechách budov nebo na plochách přímo na zemi. Solární panely obsahující množství fotovoltaických článků, které jsou propojeny do sériového nebo paralelního obvodu, aby vytvořily větší výkon. Když dopadá sluneční záření na solární panely, vzniká energie, kterou pak můžete využít ve svém domě a ušetřit nemalé částky za účty za elektřinu. Fotovoltaické elektrárny jsou jedním z nejčistších a nejekologičtějších zdrojů energie, protože při jejich provozu nevznikají emise skleníkových plynů ani jiných znečišťujících látek.

Ráno. Ráno nemá slunce ještě tolik síly, panely tudíž nevyrobí tolik energie, které může vaše domácnost spotřebovat. V této situaci máte možnost doplnit elektřinu z distribuční sítě, nebo využít uloženou energii z baterie.

Během dne. Přes den, kdy slunce svítí a panely vyrobí nejvíce energie, se část spotřebuje, a s přebytky se naloží více způsoby. Buď se energie uloží do bateriového úložiště, ohřejí vodu, nebo se převedou do distribuční sítě.

V noci. Večer a přes noc panely nevyrábí žádnou energii. Vaše spotřebiče spotřebovávají energii z bateriového úložiště. Až se akumulátor vybije, domácnost začne čerpat elektřinu z distribuční sítě.

Pokud vás nadchla myšlenka vlastní domácí fotovoltaiky, neváhejte se na nás obrátit. Přijedeme za vámi na místo instalace, vše proměříme, propočítáme a připravíme vám nezávaznou nabídku na míru vašim potřebám.