Články

Moderní chytrá domácnost

Chytrá domácnost

„Chytrý dům není pro každého.“
„Cena chytré domácnosti je příliš vysoká“.
„Inteligentní domácnost si může dovolit jen hrstka vyvolených.“
„Náklady vynaložené do inteligentní domácnosti se nám nemůžou nikdy vrátit.“

Právě jste si přečetli časté reakce na inteligentní domácnosti. Je tomu ale skutečně tak?

V letech 2018 – 2019 jsme zaznamenali daleko vyšší míru poptávky právě po inteligentních chytrých domácnostech. A to až o 80% vyšší, než v minulých letech. Nyní už můžeme mluvit o tisících instalací.

Cena inteligentního domu není zdaleka tak vysoká jak si mnoho z nás myslí. To je důvod, proč volí cestu „obyčejných domů“. Žijeme ve velmi uspěchané době a většina z nás denně hraje závod s časem. Chytré domácnosti náš drahocenný čas šetří. A my se tak můžeme věnovat opravdu důležitým věcem.

JAK TO CHYTRÁ DOMÁCNOST DOKÁŽE?

Chytrá domácnost je virtuální „někdo“, kdo myslí jako my a jedná jako my. Stará se o nás a o naše blízké nejen podle našich potřeb, ale i podle počasí, ročního období nebo míry komfortu na který jsme zvyklý. Nabízí dokonalou souhru všech komponentů. Všechny komponenty o sobě ví, rozumí si, a dokáží spolupracovat na základě zjištěných dat. Díky této souhře se může váš domov přizpůsobit aktuální situaci, vašim potřebám, nebo náladě. Na inteligentní dům lze připojit různé technologie. Například osvětlení, žaluzie, zabezpečovací systém, rekuperaci/klimatizaci, tepelné čerpadlo, vytápění, multimédia atd. Záleží jen na nás, s čím vším budeme chtít, aby nám moderní chytrá domácnost pomohla a jak moc jsme ochotni do ní investovat.

DOMÁCNOST NA MÍRU

Ano přesně tak, moderní chytrá domácnost je vždy navržena individuálně, dle požadavků klienta. Realizace a montáž chytrých prvků není nijak časově náročná, ale aby vše fungovalo tak jak má a aby chytrá domácnost opravdu pomáhala a šetřila, je potřeba několik sezení s klientem, kde se dohodnou všechna potřebná kritéria. Nároky a požadavky uživatelů jsou velmi specifické a často se velmi různí, stejně jako výsledná cena chytré domácnosti. Zákazníci s omezeným rozpočtem preferují hlavně ovládání Na řízení topení, žaluzií, klimatizace. Což vyjde na několik desítek tisíc. Moderní chytrá domácnost rozhodně nemusí stát miliony korun.

Vše je intuitivní, pomocí stisku jednoho tlačítka

Představte si, že pomocí jednoho tlačítka zapnete televizi, ztlumíte nebo naopak rozsvítíte světla v pokoji, zatáhnete žaluzie, nebo upravíte teplotu v místnosti, kde si třeba hrají děti. Největší obavy z ovládání mají ženy, nebo starší lidé. Obavy jsou ale naprosto zbytečné. Chytrá domácnost je navržena tak, aby právě veškeré ovládání bylo co nejsnadnější a co možná nejvíce intuitivní.

A co vše můžete pomocí chytré domácnosti ovládat?

Začít můžeme například u osvětlení. Instalací chytrého osvětlení lze dosáhnout montáží speciálních žárovek, které jsou připojeny na wi-fi síť. Rozsvítit nebo zhasnout lze pomocí dálkového ovladače, kde lze nastavit i intenzitu svícení. Některé žárovky nabízejí i různé barvy a pro „fajnšmekry“ dokáží interiér i krásně provonět. Další možností je stínění. Pomocí časovače, nebo dálkového ovládání lze ovládat i žaluzie. Toho lze využít nejen při každodenním používání rolet dle aktuální potřeby, ale i při dovolené, kdy jsme delší dobu pryč. Tím lze odradit i potencionální zloděje.

Nejen komfort ale i úsporu nám zajistí připojení podlahového topení nebo tepelného čerpadla. I to lze ovládat buď dálkově, nebo vše nechat na automatice. Vyplatí se například pro každou místnost navolit optimální teplotu v požadovaném čase a systém se o udržení požadované teploty už postará sám. Navíc pracuje vždy tak, aby náklady na vytápění byly co nejmenší. V neposlední řadě musíme myslet na bezpečnost nás a našich blízkých a o to se postará zabezpečení domu.  Bezpečností systém propojuje alarm s chytrými zámky a mobilním telefonem. Proto se nemusíme bát, že nám klíč děti někde ztratí, nebo my dospělí ho zabouchneme doma. U chytrých zámků nám klíč slouží pouze jako záloha v případě poruchy nebo výpadku napájení. Chytré zámky odemykáme či zamykáme pomocí mobilního telefonu.