Články

Šetříte s ohledem na zdraví?

Každému by se hodila nějaká ta koruna navíc. Jenže většina variant, jak ušetřit, jde ruku v ruce s tím, že to není vhodné na okolní věci. Třeba jako v případě, že koupíte o pár tisíc levnější díly na své auto. Stojí ty peníze za to, když díly nevydrží? Stejné je to i s vytápěním. Jak rodinných domů, tak i společných prostor.

V těchto případech se sahá po takzvané rekuperační jednotce. Rekuperace znamená zpětné získávání tepla. Jak se tím dá ušetřit? Zmíněná jednotka totiž využívá již získané teplo. Díky tomu vám ušetří spoustu nákladů na vytápění.

Jak to funguje?

Uvnitř jednotky se nachází výměník, do kterého z jedné strany proudí čerstvý vzduch a z druhé strany vzduch z místnosti / objektu. Vzdušiny jsou od sebe oddělený kanálky, aby nedocházelo ke střetu obou vzduchů. Stěny kanálků přichází teplo, které následně předehřívá čerstvý přívodový vzduch.

Pro vás to jednoduše znamená fakt, že nemusíte každý den pořád otvírat a zavírat okna a větrat. Rekuperační jednotka se o čerstvý vzduch postará. A vám nebude všechno teplo odcházet z domu pryč.

Větrání se však netýká pouze našich domovů. Mnohem důležitější je tahle činnost při sedavém povolání, ale i ve školách a školkách. Špatný vzduch totiž způsobuje:

  • Nesoustředěnost
  • Ospalost
  • Bolesti hlavy
  • Pálení očí

 

Může však vést i k závažnějším problémům, které mohou přetrvávat. Tím jsou například alergické reakce nebo chronické onemocnění dýchacích cest.

Tady nastává problém, co se týče školek a škol. Tyto instituce jsou totiž nuceny větrat velmi nárazově, a to třeba jen v hodinách, nebo když děti spí. To hlavně proto, aby nedošlo k úrazu či poranění. I v tomhle případě je rekuperační jednotka nejen výborným, ale také zdravějším řešením.

Celý rekuperační systém nám také redukuje vlhkost, stejně jako kondenzaci na zdech. To eliminuje i plísně, které jsou v mnoha případech důvodem nachlazení, alergií, ale i dlouhodobějších respiračních onemocnění.

Velký problém také představují pyly a prachy, s kterými se venku často setkáváme. Ty nejsou škodlivé jen pro alergiky, nýbrž pro nás všechny. Naštěstí jsou rekuperační jednotky vybaveny filtry, takže máte pod kontrolou, co si z venku domů přinášíte.

Ani si nevšimnete

Nemusíte se však bát, že by vás rekuperace nějakým způsobem obtěžovala. Je totiž absolutně tichá bez jakékoliv známky hluku. Nebude vás omezovat ani foukání či proudění vzduchu.

Ani bát se nemusíte

Plísně uvnitř potrubí? Tak tuhle obavu rovnou hoďte za hlavu. Proudící vzduch je totiž odvlhčen a filtrován. Takhle jde přímo do rekuperačního potrubí. Je tedy nemožné, aby s ním do potrubí přicházely nečistoty, které plíseň způsobí.

S centrální rekuperační jednotkou je dobré počítat už při projektování nového domu. Lze ji ale instalovat i při rekonstrukci domu staršího.

Další výhodou je i fakt, že vám rekuperační jednotka vyvětrá i radon. Ten se dost často vyskytuje u starých staveb, kterým chybí radonová izolace.

A věděli jste, že …

Od 1. ledna 2020 nedostane povolení k výstavbě žádná nová budova, která nebude vyhovovat parametrům energeticky úsporného standardu. To mimo jiné znamená, že by měla být opatřena také rekuperační jednotkou. Netýká se to však jen bytových či rodinných domů, ale také všech rezidenčních staveb.

Tak co, kdy si svůj dům vybavíte rekuperační jednotkou vy?