Články

Nepravdy, šířící se o bateriích

Nejoblíbenějším typem fotovoltaického systému je v současné době ten, který dokáže ukládat přebytečnou energii do bateriového úložiště. Elektřinu vyrobenou v době, kdy nejste doma a nevyužíváte ji, umí uložit pro pozdější využití. Díky této technologii získáte ze sluneční energie mnohem více energie, než při akumulaci do vody. Samozřejmě kolem baterií koluje několik mýtů a nepravd. Pojďme si je spolu objasnit.

Dříve se pro ukládání energie používaly olověné akumulátory. V této době vzniklo nejvíce mýtů, a ačkoliv nejsou nijak špatné, proběhl technologický upgrade, který o mnoho bateriové úložiště překonal.

V současné době se pro přebytek energie vyrobené pomocí domácí fotovoltaiky využívají moderní lithium-iontové baterie (tzv. Li-on). Dělí se na různé typy dle chemického složení:

Lithium-mangan (LMO)

Lithium-nikl-mangan-kobalt (NMC)

Lithium-nikl-kobalt-aluminium (NCA)

Lithium-železo-fosfát (LFP)

 

Moderní baterie jsou navrženy tak, aby byly bezpečné a minimalizovaly riziko vznícení nebo výbuchu. Je vhodné také zmínit, že jsou moderní FVE vybaveny jistícími a ochrannými prvky, které při požáru samy zastaví výrobu elektřiny a celý fotovoltaický systém odpojí od elektrické sítě.

Solární asociace ve spolupráci s ČVUT vydala příručku s protipožárními předpisy, kterými se řídíme při instalaci samotných baterií. Díky všem těmto opatřením se tedy nemusíte bát rizika vznícení baterií.

Pokud jste vlastníky moderní baterie Li-on, máte vyhráno! U těchto baterií můžete využít energii až do 90% jejich kapacity, na rozdíl od starších olověných baterií, u kterých lze využít jen polovinu jejich kapacity.

To závisí na konkrétních okolnostech. Pokud je fotovoltaický systém navržen tak, aby byl co nejefektivnější, může instalace baterie být velmi výhodná. Baterie mohou umožnit využití solární energie v době, kdy není k dispozici slunce, což může snížit náklady na energii a poskytnout nezávislost na sítích.

Pravdou je, že olověné baterie neměli dlouhou životnost. Dosahovala přibližně 600 cyklů, zatímco moderní Li-on baterie dosahují až desetinásobku. Závisí samozřejmě na značce a modelu baterie, nicméně moderní baterie mají obvykle životnost od 10 do 15 let, některé mohou mít ale i životnost delší.

Jedním z dalších faktorů životnosti baterií je i způsob uskladnění. Ideální je v místnosti s teplotami mezi 10 až 45 0C. V českých podmínkách za jeden rok odslouží průměrně 280 cyklů.

Přednosti domácí fotovoltaické elektrárny převažují nad mýty a polopravdami o bateriích, které ukládají přebytky energie do baterie.

V našem e-shopu najdete pestrou nabídku bateriových úložišť, s jejichž výběrem vám rádi pomůžeme.

Máte zájem využít obnovitelné zdroje a pomocí sluneční energie ušetřit na účtech za elektřinu a postavit si vlastní domácí fotovoltaiku? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám se vším pomůžeme, nezávazně a zadarmo.