Články Fotovoltaický rádce

Typy, jak si vybrat správného dodavatele FVE

Dostali jste nabídku na instalaci FVE, a zdá se vám podezřelá oproti jiným nabídkám dodavatelů? Zbystřete! Nejspíš nebude tak dobrá, jak slibují, nebo bude mít nějaký háček. Jak předejít potížím při výběru dodavatele se dozvíte v tomto článku.

Energie budete mít úplně zadarmo! Lákavé, a nemusí to být nemožné, jde ale o to, zda nejde jen o marketingový tah dodavatele.

V létě mít elektřinu zdarma je celkem jednoduché, v zimě je ale realita úplně jiná, navíc pokud elektřinou topíte. Ptejte se tedy dodavatele, zda se jedná o celoroční úspory.

Pokud vám dodavatel předloží pouze obecnou nabídku, požádejte ho o nabídku novou, s přesně rozepsanými komponenty, náklady za montáž a za uvedení do provozu. Je lepší mít přesnější součet vyúčtování, než být při placení nemile překvapeni, a vyhnout se komplikacím s platbou.

Zjistěte si, jaké jsou reference dodavatele, a jaké zkušenosti má s instalací fotovoltaických systémů. Je důležité vybrat si spolehlivého a zkušeného dodavatele, který má dobré recenze od předchozích zákazníků. Dále je možné se zeptat na jeho certifikace a reference v oboru, což může poskytnout přehled o kvalitě jeho služeb a výrobků.

Doporučujeme si ověřit, jak vysokou dotaci z programu Nová zelená úsporám na fotovoltaiku opravdu dostanete. Skutečná výše dotace se odvíjí od konkrétních parametrů instalované FVE. Mezi hlavní parametry patří typ FVE (s akumulací do vody, do baterie, s tepelným čerpadlem), její výkon, kapacita baterie nebo druh střídače. Díky tomuto ověření nenaletíte dodavateli s lákavou, ale možná nepravděpodobnou, nabídkou.

Slibuje vám dodavatel okamžitou návratnost? Je potřeba zjistit, zda dodavatel v nabídce zohledňuje spotřebu vaší domácnosti, sklon a orientaci střechy a také výkon v různých ročních obdobích. Návratnost se také odvíjí od technických a technologických parametrů FVE.

Nevěřte pohádce dodavatele o fotovoltaice do měsíce, budete totiž velmi pravděpodobně zklamaní. O FVE je obrovský zájem, kapacita odborníků je tedy vytížena i na několik měsíců. Čeká se i na vytvoření projektové dokumentace, rozhodnutí o vyplacení dotace po připojení FVE do distribuční sítě a také dlouhodobé čekání na materiál. Počítejte raději s několikaměsíčním čekáním, než si svoji domácí FVE začnete naplno užívat.

Věnujte pozornost i tomu, jaký dopad má výroba a instalace FVE na životní prostředí. Vyberte si dodavatele, který klade důraz na snižování ekologické stopy a nabízí ekologické produkty. Ekologická stopa zahrnuje celkové množství emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které jsou vypouštěny během výroby, instalace, provozu a likvidace fotovoltaického systému.

Existují například solární panely vyrobené z recyklovaných materiálů nebo panely s nízkými emisemi skleníkových plynů. V provozu je důležité minimalizovat ztráty energie a zajistit efektivní využití energie vyrobené fotovoltaickým systémem.

Neváhejte investovat do výběru dodavatele vaší FVE dostatek času a oslovit více firem. Získáte tak přehled o jejich nabídkách a můžete porovnávat. Pokud vám cokoliv není jasné, dobrý dodavatel by vám měl být schopen odpovědět na všechny vaše otázky.

Dávejte si pozor na cenu vs účinnost. Logicky pokud zvolíte levnější variantu fotovoltaických panelů, budou mít nižší účinnost, a tudíž vám vyrobí méně elektřiny. Levnější varianta navíc může zabrat více místa na střeše.

Nejen u výběru FV panelů buďte ostražití. Podobný problém může nastat i u baterií. Dodavatel vám může zakalkulovat do nabídky levnější s nízkonapěťovými články, která jsou sice levnější, ale nehodí se do každodenního provozu. Doporučujeme si prověřovat tímto způsobem každý komponent fotovoltaického systému.

Začínající společnosti nabízí často nízké ceny, které jsou samozřejmě lákavé. Budou tu ale pro vás i za pár let, když budete potřebovat záruční nebo pozáruční servis? Kdo se postará o vaši fotovoltaiku, když dodavatelský nováček činnost ukončí?

Také přístup k servisu může být rozdíl v zajištění vzdáleného nebo dokonce non-stop monitoringu. Díky tomuto monitoringu se nemusíte starat opravdu vůbec o nic.

Dobrý dodavatel vám rád vše srozumitelně vysvětlí a nebojí se odpovědět na jakoukoliv otázku. Tímto směrem se orientujeme i my v NH Invest, pokud tedy přemýšlíte nad vlastní fotovoltaickou elektrárnou, neváhejte se na nás obrátit. Připravíme vám nezávaznou nabídku přímo pro vás na klíč.