Články Fotovoltaický rádce

Fotovoltaiku? Jedině od profesionálů!

Napadlo vás postavit si fotovoltaickou elektrárnu sám jako správný kutil? Ne že bychom vás jakkoliv podceňovali, nicméně pojďme se spolu podívat, proč budovat fotovoltaiku svépomocí není dobrý nápad.

Pokud si chcete postavit FVE na opravdu netradičním místě, jako je například karavan, nebo vám stačí velmi malý výkon do 2 kWp, na který ani nemůžete dostat dotaci, je pro vás fotovoltaika svépomocí vhodná. Dalším důvodem může být i spoustu vašeho volného času, a investice do způsobu pokus-omyl. Vždy je ale potřeba počítat, že neodbornou prací vás instalace může stát mnohem více, už jen za pokuty, které můžete dostat, když nedodržíte zákon. Ten říká, že instalaci FVE jakéhokoliv výkonu musí provádět pouze elektrikář s příslušným oprávněním. Dalším krokem musí být kontrola namontované FVE revizním technikem, který vám poté vydá revizní protokol.

Stačí špatně připevnit háky nebo kolejnice, anebo nevhodně umístit jediný panel, a může vzniknout problém. Nejen, že se můžete připravit o vyšší výkon, hrozí také zatékání střechou, ale i potíže se špatně usazenými fotovoltaickými panely.

V elektroinstalaci může vzniknout spoustu chyb, od špatně připojených fází, nesprávného propojení se střídačem, špatná volba kabelů, vodičů, nehledě na zdravotní rizika bez bezpečnostních prvků a ochran, jako jsou elektro úrazy, které vám mohou velmi nepříjemně zkomplikovat nejen montáž, ale i vaše zdraví.

Pokud si nevíte rady kudy kam, určitě vás napadlo obrátit se na firmu, kde by vám mohli pomoci. Bohužel, společnosti, které montují FVE, servisují převážně vlastní systémy, tudíž ani zde pomoc nejspíš nenajdete.

Neodbornou instalací se můžete připravit o záruku střídačů a fotovoltaických panelů. Další kámen úrazu může být zajištění zákonných náležitostí, jako je projektová dokumentace, revizní zpráva a další. Dotaci z programu Nová zelená úsporám lze získat na fotovoltaiku pouze pokud vám ji nainstaluje osoba s příslušným osvědčením.

Máte knedlík v krku ze všech nástrah a náležitostí které jsou nutné ke správné instalaci fotovoltaiky? Obraťte se na nás, a ušetříte nejen čas i peníze, ale také nervy a své zdraví. U nás v NH Invest navíc vyřídíme kompletně za vás i štědrou státní dotaci. Líbí se vám naše nabídka? Skvělé! Jediné co musíte nyní udělat, je ozvat se nám.