Články

FVE s akumulací do vody, nebo s baterií?

Majitelé FVE dávali dříve přednost fotovoltaických elektráren s akumulací do vody. Baterie byly dražší, a jejich životnost byla nižší. Technologickým pokrokem ve vývoji se ale karta obrátila, a zákazníci nyní volí až v 70% FVE s baterií. Jaké výhody tento systém přináší?

Pokud vaše fotovoltaika vyrobí více elektřiny, než jste schopní momentálně spotřebovat, přebytek elektřiny se uloží do baterie. Elektřinu z ní můžete využít v době, kdy soláry žádnou elektřinu nevyrábí, například večer nebo za špatného počasí.

Došlo ve vaší lokalitě k výpadku elektrického proudu? S uloženou elektřinou v baterii, která se zde uložila při jejím nadbytku, můžete jásat, protože vaše elektrospotřebiče budou fungovat i nadále. Výhodou i je, že je možnost energii ukládat na místě, kde je vyráběna, tedy není třeba ji přenášet na velké vzdálenosti a snižuje se tedy ztráta energie v distribuční síti.

Pokud zvolíte fotovoltaiku s akumulací energie do baterie a výkonem alespoň 2 kWp, můžete dostat dotaci až ve výši 200 000 Kč. Pokud zvolíte FVE s akumulací do vody, výše dotace je maximálně 120 000 Kč. Státní dotaci programu Nová zelená úsporám zařídíme samozřejmě kompletně za vás.

Pokud chcete opravdu ušetřit, doporučujeme zvolit fotovoltaický systém s baterií. Proč? Investice do FVE s akumulací do vody se vám nemusí nakonec tak úplně vyplatit.

Představte si situaci, je léto, jste na výletu, a vaše fotovoltaika vyrábí elektřinu o sto šest. Solární elektřinu využije pár spotřebičů v domácnosti, jako je například lednička. Další energie se využije pro ohřev vody. Pokud i zde už je energie využita na max, přebytek energie se začne pouštět do sítě vašeho distributora.

Vy se vrátíte domů večer, kdy fotovoltaické panely nevyprodukují tolik energie, a žádnou uloženou elektřinu nemáte. Pokud si na oddych po celém dni pustíte televizi, elektřinu pro tento spotřebič musíte zaplatit svému dodavateli, protože již čerpáte ze sítě.

Neváhejte se na nás obrátit. Společně probereme, která varianta je pro vás vhodnější, a navrhneme řešení přímo vám na míru.