Články

Jak poznat triky špatných dodavatelů

V dnešní nejisté ekonomické době s krutou inflací, kdy ceny za elektřinu a plyn stoupají vzhůru jak balonek s heliem, nastupují na scénu společnosti, který svými podvodnými praktikami lákají nezkušené a neznalé zákazníky na jejich nabídky. Bohužel se může stát, že s vidinou levnější nabídky, se vám instalace FVE může ještě o mnoho prodražit.

Nynější situace s cenami je opravdu neúnosná. Nejvíce se mluví o rapidním růstu cen plynu a uhlí, výdajů za elektřinu a emisních povolenek. Velký vliv na tuto situaci má aktuální stav mezinárodní politické scény. Se snížením cen ale zatím nepočítejme.

S touto situací se každý vyrovnává jinak. Některé firmy vymýšlí různé fígle, kterými přilákají zákazníka na nevýhodnou smlouvu, nebo se snaží ze smlouvy, která je nevýhodná pro ně, vycouvat. Na co si dát pozor, aby se vám tato nepříjemnost nestala?

Smlouva na dobu neurčitou

Pozor si dejte u smluv uzavřených na dobu neurčitou. Dodavatel vám takovou smlouvu může vypovědět kdykoliv a po uplynutí 3měsíční výpovědní lhůty ukončit. Pohlídejte si, že cena je garantována na konkrétní dobu. Tuto garanci najdete ve smlouvě, kterou doporučujeme si řádně nastudovat, než ji podepíšete. Klidní můžete být, pokud vám dodavatel nabízí smlouvu na dobu určenou, ve které je pevně stanovená doba garance ceny. Navíc vám tuto smlouvu dodavatel nemůže vypovědět.

Změna ceníku

V případě, že váš dodavatel zdražuje ceník, máte právo odstoupit od smlouvy, i pokud je uzavřená na dobu určitou. Pokud vás o této změně společnost informovala pomocí dopisu, emaliu nebo SMS (alespoň 30 dní před chystanou změnou), od smlouvy můžete odstoupit nejpozději 10 dní před touto změnou. Pokud ale společnost oznámí tuto skutečnost hromadně, například na svých webových stránkách, máte na odstoupení 3 měsíce od účinnosti změny.

Nové obchodní podmínky nesmí být v rozporu se smlouvou

Nový nečestný trik dodavatelů, jak se bránit pro ně nevýhodným smlouvám, je vydání nových obchodních podmínek. Na to společnosti právo samozřejmě mají, nesmí být ale v rozporu se smlouvou, kterou jste s dodavatelem dříve stvrdili svým podpisem. Nemůže vám dodavatel samovolně zdražit dodávku energií, jen z důvodu nových obchodních podmínek, i pokud v nich uvedl, že může. Musí tedy dodržet fixní garantovanou cenu, kterou vám zahrnul do původní smlouvy.

Nižší cena než u konkurence

Dvakrát měř, jednou řež. Toto pořekadlo platí i při hledání společnosti pro montáž vaší domácí fotovoltaické elektrárny. V současné krizové době se ukazuje pravá tvář dodavatelů. Láká vás o mnoho nižší cena než u konkurenční firmy? Nemusí to být zrovna ta správná cesta výběru. Zkuste nejdřív pátrat po diskuzích, recenzí, nebo se poptat po známých, abyste vybrali spolehlivého a čestného dodavatele vaší FVE.

Pozor na podvodníky

Jak poznat podvodníka? Velmi jednoduše! Možná se už někomu z vás stalo, že vám na zvonek zazvonil pán, který se vydával za zástupce vašeho stávajícího dodavatele nebo revizního technika distribuční společnosti. V tomto okamžiku jste narazili na podvodníka, a nejlepší řešení je, zabouchnout jim dveře před nosem. Poctivý dodavatel u vás zvonit nebude, nemá k tomu důvod, navíc jednáním na úrovni se vám nebude přece domáhat neohlášené osobní návštěvy. Distributor vám na zvonek zazvonit může, ale pouze pokud potřebuje odečíst stav vašeho plynoměru nebo elektroměru z měřidla, ke kterému nemá přístup z ulice. Pozor si ale dejte, pokud po vás bude chtít podpis, není k tomuto úkonu vůbec potřeba.

Kvůli rychle rostoucím cenám ze energie se zrychluje doba návratnosti investice do fotovoltaického systému ve vaší domácnosti. Pomocí solární energie jako obnovitelného zdroje můžete ušetřit nemalé náklady nejen na elektřinu, ale třeba i na topení. Stačí mít správně nastavenou FVE, se kterou vám rádi pomůžeme.

Neváhejte se na nás obrátit, přijedeme až za vámi, vše proměříme, propočítáme, a vytvoříme nezávaznou nabídku šitou přímo vám na míru. Samozřejmostí je i kompletní vyřízení štědré státní dotace programu Nová zelená úsporám. Tak už na nic nečekejte, ozvěte se nám a udělejte první krok k úspoře.