Články

Jak probíhá zapojení FVE do distribuční sítě?

V tomto článku se dozvíte, jak se řádně připravit na příjezd technika z distributorské firmy, aby vše proběhlo hladce a bez potíží, a vy jste si mohli začít užívat fotovoltaického systému naplno. Tento poslední krok Vám totiž může začátek provozu domácí fotovoltaiky nemile protáhnout.

Do distribuční sítě lze fotovoltaický systém připojit těmito způsoby:

Standardní režim

Standardní režim napojení do distribuční sítě znamená, že elektroinstalace objektu je propojena s elektrickou distribuční sítí, kterou spravuje místní distribuční společnost. Toto propojení zajišťuje, že elektřina může proudit z distribuční sítě do objektu a naopak. Tento typ připojení je nejběžnější.

Zjednodušený režim

V tomto jednoduchém režimu jsou solární panely připojeny k jednosměrnému měniči, který mění stejnosměrný výstup z panelů na střídavý signál. Tento střídavý signál je pak posílán do transformátoru, který zvyšuje nebo snižuje napětí a posílá ho dále do distribuční sítě. Jednoduchý režim připojení je vhodný pro menší FVE, kdy musíte zajistit, aby neodcházely do distribuční sítě žádné přetoky, kromě těch krátkodobých. Tímto omezením nemůžete přebytečnou elektřinu prodávat.

Před instalací fotovoltaiky je potřeba zařídit a zajistit následující kroky:

Ostrovní systémy

Ostrovní systém označuje samostatný energetický systém, který je odpojen od hlavní distribuční sítě elektřiny a funguje jako izolovaný ostrov. Připojení k distribuční síti je obtížné a nákladné, jedná se třeba o horské chaty, samoty nebo odlehlé oblasti.

Dle nových podmínek programu Nová zelená úsporám získáte dotaci již i na ostrovní systém. Jednou z podmínek ale je, že musíte být bez připojení k distribuční soustavě. To znamená, že pokud máte smlouvu s distributorem, musíte ji zrušit. Doporučujeme ale dřív, než tento krok učiníte, ujistit se, že Vaše FVE má potřebný výkon a dostatečnou kapacitu baterie.

Tyto systémy využívající obnovitelné zdroje jsou šetrné k ekologii, přispívají k soběstačnosti a nezávislosti především v oblastech mimo dosah hlavní distribuční sítě. S rostoucím počtem nových technologií pro výrobu a skladování energie se tyto systémy stávají stále populárnější.

Pokud přemýšlíte nad FVE, dnes je ten nejlepší čas, pokud chcete začít využívat obnovitelné energie co nejdříve. Distributorské firmy uvádí připojení k distributorské sítě za 4 – 6 týdnu. V praxi to ale v poslední dobou trvá mnohem déle. Mezinárodní situace především ve východní Evropě a extrémní inflace jsou důvodem, proč je o fotovoltaiku takový velký zájem. Bohužel ale kapacita distribučních sítí je omezená. Počítejte tedy raději s čekací dobou zapojení vaší fotovoltaiky do sítě.

Jde Vám z procesu připojení FVE do distribuční sítě hlava kolem? Netrapte se, a nechte to na nás! S Vaší plnou mocí za vás zařídíme žádost o připojení, uzavřeme s ním smlouvu a zažádáme také o první paralelní připojení. Jako bonus za vás vyřídíme i státní dotaci z programu Nová zelená úsporám, díky které vás domácí FVE vyjde o něco levněji. Tak už neváhejte, a ozvěte se nám.