Články Fotovoltaický rádce

Střídač. Který vybrat?

Střídač je jedním z menších součástí fotovoltaického systému. Má však velký podíl na návratnosti vaší investice. Jsou 2 typy střídačů, a je jen na vás, zda si vystačíte s levnějším symetrickým střídačem, nebo je pro vás lepší volba účinnější asymetrický střídač. Nicméně pokud chcete ušetřit na jednom z komponentů vaší domácí fotovoltaiky, raději toto rozhodnutí neaplikujte na střídač. Bývá více poruchový, a s minimálními zárukami.

Na našich e-shopových stránkách naleznete širokou nabídku střídačů, které máme vždy skladem, a s jejich výběrem vám rádi pomůžeme.

Symetrický střídač je obvod, který umožňuje měnit polaritu napětí na výstupu, přičemž napětí může být buď kladné, záporné nebo nulové. Tento střídač rozděluje rovnoměrně výkon do všech tří fází.

Asymetrický střídač je obvod, který umožňuje měnit polaritu proudu na výstupu. V tomto případě je však polarita stále určena jedním vodičem, takže výstupní napětí může být kladné nebo záporné. Rozděluje tedy výkon nerovnoměrně do jednotlivých fází. Na následujícím modelu zjistíte, proč je vlastnit asymetrický střídač výhoda.

Jako příklad uvedeme, že vaše FVE vyrobí celkem 3 kWh. Jednotlivé typy střídačů rozdělí elektřinu do následujících fází:

Symetrický střídač rozdělí výkon rovnoměrně:

fáze 1: 1 kWh
fáze 2: 1 kWh
fáze 3: 1 kWh

Asymetrický střídač posílá výkon do fáze, kde je aktuálně potřeba:

fáze 1: 2 kWh
fáze 2: 0.5 kWh
fáze 3: 0.5 kWh

V praxi to znamená, že tam kde elektřinu potřebujete více, musíte odebírat zbytečně kWh ze sítě, a tam kde ji tolik nepotřebujete, odevzdáváte své vyrobené kWh do sítě.

Symetrický střídač vás sice vyjde levněji, ale s asymetrickým střídačem dosáhnete návratnosti investice do fotovoltaiky mnohem rychleji.

Na rozdíl od Evropy je Česká republika náročnější pro výběr střídače. Ptáte se proč? Nemáme v naší skromné krajině součtové měření v odběrném místě, v praxi to tedy znamená, že se nezapočte přetok i odběr ve stejnou vteřinu.

Neváhejte se na nás obrátit, u nás v NH Invest používáme převážně střídače asymetrické, abyste v naší nabídce našli tu nejvýhodnější variantu instalace vaší domácí fotovoltaiky.