Články

Vliv střechy na fotovoltaickou elektrárnu

Dnešní technologický posun dává sbohem dřívějším doporučením ohledně sklonu a orientace střechy: 35 stupňů a na jih. Zkušené firmy zvládnou postavit výkonnou fotovoltaickou elektrárnu téměř na jakékoliv střeše, ačkoliv je dobré prozkoumat faktory, které mohou ovlivnit skutečný výkon vaší domácí fotovoltaické elektrárny.

V našem e-shopu najdete široký výběr solárních panelů, s jejichž výběrem přímo pro váš typ střechy vám rádi pomůžeme.

Orientace střechy

Máte střechu při sklonu 35 stupňů a orientovanou na jih? Skvělé! Nicméně ani tato výhoda nemusí být výhodná. Účinnost FVE může ovlivňovat například zastínění, nebo naopak vysoká teplota a přehřívání solárních panelů.

Dalším významným faktorem je typ fotovoltaické elektrárny. Pro fotovoltaiku s akumulací do vody nemusí být nejvýhodnější jižní orientace střechy. V tomto případě může být vhodnější rozdělit část panelů na východ a část na západ. V době, kdy jste doma, tedy ráno a večer, budete moct využít nejvíce solární energii při tomto rozdělení panelů. Nebudete tedy potřebovat tak velký akumulační zásobník na teplou vodu, protože sami elektřinu spotřebujete.

Máte zájem spíše o fotovoltaiku s baterií? Orientace střechy pro instalaci panelů je ideální od jihovýchodu po jihozápad.

Umístění fotovoltaických panelů

Pokud máte limitující prostor na střeše pro solární panely, neztrácejte naději. Solární panely, pokud se vám potřebný počet nevejde na střechu, dají se připevnit i na fasádu nebo střechy doplňkových staveb, jako je například pergola nebo garáž. Stavení musí být ale zaznamenány v katastru nemovitostí, v opačném případě byste přišli o státní dotaci. Dle podmínek programu Nová zelená úsporám nesmí být panely volně na pozemku, tedy umístěné mimo budovy.

Zajímá vás, kolik prostoru pro fotovoltaickou elektrárnu byste potřebovali na střeše právě vy? Záleží na požadovaném výkonu elektrárny a typu vaší střechy.

Typ střechy

V případě šikmé střechy je nejlepší, pokud fotovoltaické panely budou kopírovat její sklon. Mírné odchylky od ideálního stavu podmínek nezpůsobí katastrofické snížení výkonu.

Na rovných střechách se nejvíc vyplatí instalace panelů pod úhlem 27-33 stupňů. Nicméně vždy, ať jde o jakoukoliv střechu, záleží na konkrétní situaci.

Pod úhlem menším jak 15 stupňů se může výkon FVE snižovat, protože by fotovoltaické panely mohly přijít o samočisticí funkci (delší dobu zůstane sníh, prach, pyl, apod.). To by znamenalo občas vylézt na střechu a nečistoty z panelů očistit.

Nejméně se tedy fotovoltaická elektrárna vyplatí s orientací na sever, severovýchod nebo severozápad. Pokud máte zájem o snížení účtů za elektřinu s pomocí fotovoltaiky, neváhejte, a ozvěte se nám. Společně najdeme to nejlepší řešení právě pro vás. Přijedeme přímo za vámi, vše proměříme, propočteme, a vypracujeme vám nezávaznou nabídku na míru.