Články

Chyby v instalaci fotovoltaiky, kterým se lze jednoduše vyhnout

Zájem o fotovoltaický systém narůstá extrémní rychlostí. Není divu. V dnešní inflační nejisté době každý přemýšlí, jakým způsobem ušetřit. Jednou z možností, je instalace domácí fotovoltaické elektrárny. S tímto vzrůstajícím počtem montovaných FVE přichází i nedostatky a chyby, kterým lze jednoduše předejít. V tomto článku se dozvíte, jak se vyhnout potížím už při projektování FVE a docílit tak její výhodné návratnosti.

Orientace fotovoltaických panelů

Důležitým pravidlem v instalaci fotovoltaiky k dosažení co největšího výkonu je orientace ne na jižní stranu, jak se velmi často říká, ale na jihozápadní světovou stranu. Nicméně kromě orientace FVE ovlivňuje i orientace nemovitosti, typ střechy a optimální úhel, nacházející se v rozmezí 40-45 stupňů. V případě rovné střechy lze řešit sklon pomocí nástavných konzolí. Doporučujeme nechat si poradit od odborníka, který by vám měl navrhnout to nejlepší řešení přímo pro vás. Mnoho chyb se dá odhalit a předejít již při projektování.

Budoucnost s FVE

Při pořizování vaší domácí fotovoltaiky myslete na to, že si ji pořizujete minimálně na 20-25 let. Za pár let se může stát, že dojde k navýšení spotřeby. Pořídíte si elektromobil, zvýší se počet členů v domácnosti, zrealizujete koupi energeticky náročnějšího spotřebiče. Předem si proto promyslete rozsah fotovoltaiky, abyste za pár let nemuseli přistavovat další solární panely a rozšiřovat svoji FVE. Jednalo by se o novou zakázku, kterou byste si hradili již sami v plné výši bez jakékoliv dotace.

Riziko požáru fotovoltaiky

Bojíte se, že díky fotovoltaickému systému vám vznikne požár domu? Neříkáme, že se to stát nemůže, ale jsou velmi ojedinělé. V průměru se jedná o 13-14 požárů za rok (data 2017 – 2021), pro srovnání například s požáry komínů, kterých bylo za rok 2021 celkem 1340.

Velmi častou příčinou požáru fotovoltaiky je elektrické přepětí, porucha elektrického zařízení nebo nedodržování bezpečnostních předpisů. Je důležité, aby majitelé fotovoltaických systémů je pravidelně kontrolovali, a údržbu nechávali na kvalifikovaných pracovnících.

Výběr střídače

Jednou velmi důležitou komponentou FVE, která zásadně ovlivňuje vaši návratnost investice, je střídač (měnič). Je to elektronické zařízení, které mění stejnosměrný proud na střídavý proud o určité frekvenci. Je třeba se rozhodnout, který střídač vyberete, zda symetrický, nebo asymetrický.

Symetrický střídač rovnoměrně rozvádí výkon do všech tří fází. Pro rychlou návratnost FVE je lepší zvolit střídač asymetrický, díky němuž využijete celou domácnost bez omezení. Tento typ střídače rozvádí výkon do fází, kde je aktuálně nejvíce potřeba. Tedy nemusíte odebírat výkon z distribuční sítě pro doplnění chybějícího výkonu ve fázi, kterou právě využíváte, jako v případě symetrického střídače.

Dotace na FVE

Láká vás postavit si domácí fotovoltaickou elektrárnu už jen proto, že jako odměnu za ekologickou cestu výroby elektřiny získáte štědrou státní dotaci z programu Nová zelená úsporám? Měli byste ale předem počítat i s pár omezeními, které sebou přináší.

Každá smlouva je vázána na určitý projekt. Pokud se tedy například rozhodnete pro změnu původního plánu, na který jste dostali dotaci, musíte prokázat, že se jedná o novou smlouvu. V opačném případě byste dotaci museli vrátit. Nejlepší cesta je zvolit fotovoltaický systém v dostatečné síle, aby k případným změnám nemuselo dojít, případně FVE při budování předpřipravit na případné změny.

Back-up systém

Říkáte si, že s fotovoltaickou elektrárnou vás ani black out nedostane? Může i nemusí. Záleží, zda má vaše fotovoltaická elektrárna externí třífázový výstup střídače, na který jsou napojeny spotřebiče. Pokud plánujete instalaci FVE, doporučujeme si pořídit střídač s back-up systémem, se kterým získáte pojistku proti výpadku proudu. Záleží na kapacitě baterie, a trvání výpadku, nicméně získáte minimálně drahocenný čas se na výpadek alespoň připravit, pokud má být dlouhodobý.

Rádi byste společnost, se kterou se vyhnete všem chybám, a nainstaluje vám fotovoltaiku opravdu kvalitně? Neváhejte se na nás obrátit! Rádi vám zodpovíme veškeré dotazy, a navrhneme nezávaznou nabídku přímo vám na míru.